Аденома простати: принципи терапії

Близько 30 мільйонів чоловіків у всьому світі - кожен третій представник сильної статі старше 50 років і майже 90% чоловіків старше 90 - страждають аденомою простати. Навіть незначне збільшення залози в об'ємі може супроводжуватися красномовною клінічною картиною, що знижує якість життя. До того ж в народі побутує думка, що від пухлини доброякісної рукою подати до раку.

симптоми простатиту у чоловіка

Щоб поліпшити прогноз і полегшити стан, чоловіки жменями ковтають таблетки. Однак урологи попереджають: далеко не всі способи лікування аденоми дадуть результат. Більш того - не завжди пацієнт взагалі потребує лікування.

Чому я?

До сьогоднішнього дня достовірні причини гіперплазії простати невідомі, проте виявлений зв'язок між цим захворюванням і рядом інших патологій і станів.

Підвищеного ризику розвитку аденоми передміхурової залози схильні чоловіки, які мають несприятливу спадковість (фамільну історію захворювання), а також страждають ожирінням, цукровим діабетом 2-го типу і еректильною дисфункцією. Набагато частіше стикаються з доброякісним збільшенням простати ті, хто веде малорухливий спосіб життя в порівнянні зі спортивними й активними представниками сильної статі.

Одним з провідних факторів ризику аденоми залишається вік. Хвороба вкрай рідко наздоганяє чоловіків до 40. Вікову «вибірковість» аденоми пов'язують з фізіологічним зміною гормонального фону після 50 років. У зв'язку з цим багато фахівців вважають гіперплазію передміхурової залози нормальним станом в літньому віці.

Це майже рак?

Є і хороша новина для тих, хто страждає аденомою простати. З раком передміхурової залози гіперплазія пов'язана лише загальними симптомами і підвищеним рівнем простат-специфічного антигену (ПСА).

Щоб виключити злоякісне захворювання, при появі проблем із сечовипусканням чоловікам слід звернутися до лікаря. Якщо підтверджена доброякісна природа збільшення залози, можна зітхнути спокійно: аденома не збільшує ризик раку і вже тим більше не «перероджується» в рак.

Лікувати обов'язково?

Якщо симптоми аденоми досить м'які і не приносять чоловіки сильного дискомфорту, терапія захворювання зводиться до . . . вичікування. Однак потрібно деяка зміна способу життя, а саме:

 • регулярне сечовипускання, в тому числі і при відсутності позивів;
 • відмова від судинозвужувальних крапель в ніс (ксилометазолин і ін. ) і протиалергічних препаратів, зокрема, антигістамінних I покоління (хлоропирамин, клемастин і ін. ), які можуть сприяти затримці сечі;
 • мінімізація споживання алкоголю і кофеїну, що дратують сечовивідні шляхи і надають небажане при аденомі сечогінну дію;
 • зменшення дії стресових факторів;
 • регулярна фізична активність;
 • виняток перемерзання;
 • зміцнення м'язів таза за допомогою вправ Кегеля.

Якщо ж, не дивлячись на зміну способу життя, клінічна картина аденоми стає все більш вираженими або спочатку її симптоми доставляють чоловікові сильний дискомфорт, призначають лікарські препарати.

Чим лікувати?

При аденомі передміхурової залози застосовують препарати декількох фармакологічних груп.

 1. Альфа-блокатори.До них відносяться доксазозин, тамсулозин, празозин. Вони вибірково блокують рецептори, розташовані в гладких м'язах простати, шийки сечового міхура і простатичної частини уретри, а також в самому сечовому міхурі. Це призводить до зниження тонусу гладкої мускулатури і зменшенню симптомів захворювання. Ефект настає через 1-2 тижні після початку лікування, хоча іноді чоловіки помічають поліпшення вже в перші дні прийому.
 2. Інгібітори 5-альфа-редуктази.Препарати цієї групи - финастерид і дутастерид - блокують фермент, який перетворює чоловічий статевий гормон тестостерон в більш активну його форму, дигідротестостерон. Це призводить до зниження розмірів передміхурової залози і полегшення симптомів аденоми. Однак слід мати на увазі, що зниження рівня активної форми тестостерону може бути пов'язане з досить небажаними побічними ефектами, такими як еректильна дисфункція і зменшення лібідо.
 3. Комбінована терапія.Пацієнтам, які мають виражені симптоми аденоми поряд зі значним збільшенням розмірів залози, можуть призначатися комбінації альфа-блокаторів та інгібіторів 5-альфа-редуктази. На російському ринку зареєстрований комплексний препарат, що містить комбінацію дутастерид + тамсулозин.
 4. Інгібітори фосфодіестерази-5.До засобів цієї групи відносяться знамениті силденафіл, тадалафіл, варденафіл, що сприяють розслабленню гладком'язових тканини кавернозних тіл, посилюючи таким чином приплив крові до статевого члена. Препарати, які багато чоловіків розглядають виключно як засіб нормалізації інтимного життя, можуть полегшувати життя і при аденомі. Найбільш виражений ефект в цьому відношенні проявляє тадалафил. Доведено, що його тривалий прийом дозволяє значно зменшити вираженість симптомів нижніх сечових шляхів, властивих гіперплазії передміхурової залози.

А як же «трави»?

Великою популярністю серед пацієнтів і лікарів користуються фітопрепарати, до складу яких входять екстракти різних рослин і масла.

 1. Екстракт пальми сабаль.Один з найвідоміших рослинних препаратів, що застосовуються для лікування аденоми простати. Активні компоненти - композиція жирних кислот, фітостеролів і спиртів, що містяться в екстракті. Точний механізм дії невідомий. Передбачається, що препарат має антиандрогенное дію, блокує 5-альфа-редуктазу і проявляє протизапальний ефект. Доказова база вкрай сумнівна: дослідження не виявили клінічно значущого ефекту при лікуванні препаратом аденоми простати.
 2. Екстракт кори африканської сливи.Імовірно, механізм цього препарату заснований на протизапальних і антиандрогенних властивості. Однак екстракт кори африканської сливи вивчений вкрай мало, і переконливі докази його ефективності, на жаль, відсутні. Справедливості заради варто відзначити, що дослідження Кокрановського співробітництво показало - екстракт може бути корисний для зменшення вираженості симптоматики нижніх сечових шляхів. Препарат вимагає подальшого вивчення.
 3. Насіння гарбуза.Використовуються в російській практиці для лікування аденоми протягом багатьох десятиліть. Дослідження свідчать, що насіння гарбуза дійсно можуть полегшувати симптоми захворювання. При цьому переносимість їх відмінна. Передбачуваний механізм дії заснований на зниженні вираженості запального процесу.

Підводячи підсумки, підкреслимо: аденому передміхурової залози можна успішно контролювати як за допомогою вичікувальної тактики, так і застосовуючи сучасні препарати. Головне - упевнитися, що процес має доброякісний характер, і тоді зі спокійним серцем можна продовжувати радіти життю.