Симптоми і лікування хронічного простатиту

хронічний простатит

Хронічний простатит (код МКБ-10. N41. 1) називають запальний процес, який більше трьох місяців спостерігається в тканинах передміхурової залози. Його особливістю є те, що практично в 70% всіх випадків, він протікає без будь-яких симптомів. І тільки 15% хворих скаржаться на прояви хвороби. У всіх інших чоловіків виникають симптоми, які лише частково вказують на розвиток простатиту і нерідко можуть зв'язуватися з іншими захворюваннями. Тому так важливо при виникненні будь-яких ознак звернутися до лікаря, який після обстеження розповість, як лікувати хронічний простатит.

особливість захворювання

Діагностувати хронічний простатит можуть не тільки у літніх людей. Схильні до захворювання також люди молодого і середнього віку. У групі ризику знаходяться ті, хто веде малорухливий спосіб життя, дотримується статевої стриманості або відчуває фізичні навантаження в області промежини. Тобто ймовірність появи хронічного простатиту у водіїв, спортсменів набагато вище, ніж у всіх інших.

Серед усіх захворювань статевої системи чоловіків, хронічний простатит займає перше місце за поширеністю, далі йдуть рак і доброякісна гіперплазія передміхурової залози ДГПЖ (аденома простати). Приблизно кожен третій чоловік стикається з запаленням простати, а кожен п'ятий з них страждає на хронічну форму захворювання.

У більшості випадків, причиною виникнення хронічного простатиту стають перенесені захворювання сечостатевої системи викликані інфекціями. Трохи рідше, його викликають запальні процеси, пов'язані зі зміною гормонального фону чоловіки.

Класифікація

Аналогічно іншим захворюванням запального характеру, хронічний простатит може мати гостру і хронічну стадії. Його класифікація грунтується на таких ознаках:

 • Наявність лейкоцитів в сечі.
 • Наявність хвороботворних бактерій в сечі, еякуляті або секреті залози.

Виходячи з класифікації, існують такі види хвороби:

 1. Безсимптомний простатит запального характеру відрізняється відсутністю симптомів хронічного простатиту. Виявити його виходить випадково, коли пацієнт звертається до лікаря з будь-яким іншим захворюванням.
 2. Гострий простатит бактеріального характеру. У хворого є гостре запалення тканин простати, в сечі присутні хвороботворні бактерії, які призводять до підвищення температури і розвитку інтоксикації організму.
 3. Хронічний бактеріальний простатит. Лікар зазначає типові ознаки хронічного запалення. А в аналізі сечі і секреті виявляють високий вміст лейкоцитів і бактерій.
 4. Синдром хронічного болю в області тазу. Така болючість вважається основним симптомом, так як бактерій немає виявляють. Щоб поставити діагноз хронічний простатит, синдром повинен спостерігатися у чоловіків не менше 3 місяців.

причини захворювання

Головною причиною хронічного простатиту називають проникнення в передміхурову залозу хвороботворних мікроорганізмів (ентерококів, кишкової або синьогнійної паличок і т. Д. ). Потрапити в простату, бактерії можуть трьома шляхами:

 • Через сечовипускальний канал.
 • Через кров.
 • Через лімфу.

Згідно зі статистикою, 90% випадків хронічного простатиту, є наслідком розвитку гострого простатиту або ускладненням уретриту.

Крім попадання в простату бактерій, причини хронічного простатиту можуть бути такими:

 1. Статеві інфекції (ІПСШ): герпес, трихомонада, гонокок, хламідії і т. Д.
 2. Застійні процеси в області малого тазу, які можуть спровокувати запалення простати.
 3. Зниження імунітету. До цього можуть призвести: авітаміноз, порушення балансу гормонів, переохолодження, алергічні реакції, значні фізичні та емоційні навантаження, невилікувані інфекції і т. Д.
 4. Малорухливий спосіб життя.
 5. Велика вага.
 6. Нерегулярне статеве життя або розлади в інтимній сфері.
 7. Травми промежини.
 8. Носіння вузького білизни.
 9. Нераціональне харчування (переважання в раціоні гострої їжі).
 10. Стримування сечовипускання.
 11. Порушення стільця.

Все це здатне привести до порушення кровообігу в тазовій області, сприяти застійних явищ і розвитку запального процесу.Наслідки відсутності терапії - безпліддя і імпотенція.

симптоми захворювання

Ознаки хронічного простатиту можуть бути самими різними. Найчастіше пацієнт скаржиться на:

 • Зниження працездатності.
 • Швидку стомлюваність.
 • Підвищену дратівливість.
 • Тривожність.
 • Порушення сну.
 • Млявість.
 • Втрату апетиту.
 • Підвищену пітливість.

Серед місцевих симптомів:

 1. Розлад сечовипускання. Хворий відчуває часті позиви, хворобливість спочатку і наприкінці сечовипускання.
 2. Ниючий біль, який може віддавати в пах, крижі, мошонку, подлобковую кістка або пряму кишку.
 3. Біль при сексі.
 4. Виділення при напрузі тазових м'язів.

На відміну від гострої фази, при хронічному захворюванні часто відбувається порушення статевих функцій. Це пов'язують з тим, що застійні є і запальні процеси, впливають на нервові закінчення, що забезпечують передачу імпульсів до головного мозку. Як наслідок, можливе порушення ерекції, яка слабшає або еякуляції (передчасне сім'явиверження), притупляються відчуття під час оргазму (стертий оргазм). Такі симптоми хронічного простатиту у чоловіків, призводять до страху перед близькістю, дратівливості і як наслідок розвивається сексуальний невроз.

Лікувати хронічний простатит буває непросто. Як довго доведеться приймати ліки, залежить від ступеня патології і тривалості розвитку захворювання. При цьому важливо пам'ятати, що якщо зникли симптоми хвороби, це ще не означає остаточного одужання. До тяжких наслідків хронічного простатиту відносять рубцювання залози. Цей процес може переходити на сечовипускальний канал.

діагностика захворювання

При зверненні до лікаря, він поцікавиться у хворого наявними симптомами. Особливу увагу звертають на частоту і характер болю, порушення сечовипускання, сексуальну дисфункцію. Але в зв'язку з тим, що хронічний простатит може протікати без будь-яких проявів, необхідно проведення певних досліджень:

 • Клінічний і бактеріальний аналіз сечі, в якому визначається кількість лейкоцитів і наявність патогенних мікроорганізмів.
 • Аналіз секрету, в якому можуть міститися бактерії.
 • Зішкріб зі слизової, в якому визначають кількість лейкоцитів, наявність макрофагів і амілоїдних тілець.
 • Трансуретральне УЗД дає можливість виявити ехопрізнакі хронічного простатиту і визначити стан простати.

Якісна діагностика є значною частиною правильного лікування, так як дає можливість відрізнити хронічний простатит від інших патологій зі схожими ознаками.

лікування

Дане захворювання має мати комплексний підхід до терапії. При цьому хворому потрібно налаштуватися на тривале лікування. Схема лікування хронічного простатиту буде індивідуальною для кожного пацієнта. Зазвичай госпіталізація хворого не потрібна і лікуватися він може в домашніх умовах. Зовсім інша справа, коли лікуванню підлягає гостра фаза захворювання або його загострення на тлі хронічного запалення простати. В умовах стаціонару використовують антибактеріальну терапію і проводять деінтоксікаціі. У разі необхідності потрібна операція.

медикаментозна терапія

Для комплексного лікування хронічного простатиту у чоловіків призначаються препарати, дія яких спрямована на ліквідацію інфекції, нормалізацію кровообігу і рівня гормонів. Для цього використовують:

 1. Антибіотики.
 2. Протизапальні нестероїдні ліки.
 3. Антихолінергічні засоби.
 4. Імуномодулятори.
 5. Ангіопротектори.
 6. Судинорозширювальні медикаменти.

Перш ніж зробити призначення, лікар проведе аналіз на визначення збудника. Якщо захворювання має не бактеріальне походження, то курс антибіотикотерапії буде коротким. У тому випадку, коли не вдається визначити вид патологічної мікрофлори лабораторними методами, використовують гістологічний аналіз тканини простати.

При рецидив захворювання, антибактеріальна терапія призначається з метою профілактики. Для цього використовується препарат, який вже використовувався під час лікування, проте в меншому дозуванні.

Знаючи, що таке хронічний простатит і що може послужити причиною його розвитку, фахівець зверне увагу на тиск всередині передміхурової залози і її здатність до скорочення. Якщо ця функція виявляється зниженою, то в області малого тазу можуть статися застійні явища і запалення простати. Для нормалізації внутріуретального тиску призначаються альфа-адреноблокатори.

Уникнути болючих уколів і прийому таблеток можна використовуючи для лікування свічки.

При скаргах на прискорене і хворобливе сечовипускання використовуються нестероїдні протизапальні ліки спільно з альфа-адреноблокаторами.

У разі коли прийом антибіотиків виявився неефективним і такі симптоми, як хворобливість і дизурія зберігаються, лікування коригують таким чином, щоб воно було направлено на:

 • Усунення болю. Для цього використовують трициклічніантидепресанти.
 • Нормалізацію сечовипускання. Лікування призначають після проведення урінодінаміческого аналізу. При гіперактивності сфінктера показані антигістамінні препарати, трициклічні антидепресанти і промивання сечового міхура антисептичними розчинами. При неефективності такого лікування, використовують нейромодуляцию і фізіопроцедури.

немедикаментозні методи

Щоб лікування таблетками було більш ефективним, лікар можливо порекомендує фізіотерапію (електрофорез, фонофорез, лазеротерапію, лікування брудом) і трансректальну гіпертермію, яка проводиться з урахуванням наявних змін тканини простати і супутніх захворювань. При впливі температурою 40 градусів відбувається активізація клітинного імунітету. При впливі температурою 45 градусів відбувається пригнічення нервових закінчень, що допомагає купірувати біль. Застосування лазеротерапії має биостимулирующее дію.

При відсутності протипоказань, пацієнту проводиться масаж передміхурової залози. Часто хворим призначають курс психотерапії і спеціальні вправи, здатні зміцнювати м'язи промежини.

Лікування народними засобами

Поряд з використанням медикаментів, прояви хронічного простатиту лікуються народними методами. Таке лікування підвищує імунітет і знижує больовий синдром. Для цього, крім фітопрепаратів застосовують настої і відвари трав, ванни і т. Д.

Курс лікування фітопрепаратами становить не менше 1 місяця і повинен призначатися лікарем, так як деякі з них можуть мати протипоказання до використання. Лікування народними методами передбачає:

 1. Рясне пиття (чай з липою, шипшиною, малиною).
 2. Кожен день перед їжею потрібно випивати по 1 склянці свіжовичавленого соку моркви, груші, огірки.
 3. Якщо пацієнта мучать больові відчуття, використовуються хвойні ванни, температурою 37 градусів. Тривалість процедури - 20 хвилин.
 4. Супозиторії з прополісу від хронічного простатиту
 5. Якщо у пацієнта немає алергії на мед, йому рекомендують щодня з'їдати до 100 грамів продукту.
 6. Удома можна самостійно зробити супозиторії на основі прополісу або меду. Ставити їх потрібно протягом 1 місяця. Для приготування свічок з прополісом візьміть суміш гліцерину, желатину і води в пропорціях 5: 1: 2. Додайте туди прополіс і розподіліть суміш на пергаменті. Помістіть все в холодильник, де супозиторії повністю застигнуть.
 7. Перед сном рекомендується робити клізму з полином. Для цього 1 чайну ложку сухого рослини заварюють в 1 літрі окропу.

Ефективним також вважається лікування насінням гарбуза, соком алое, петрушкою, каштаном і чистотілом. Петрушка має протизапальну дію і здатна відновлювати сексуальну функцію. Фітотерапевти рекомендують таке лікування цією рослиною:

 • Щодня перед їжею випивати по 1 столовій ложці соку петрушки.
 • 4 чайні ложки насіння рослини заливають 250 мл окропу і настоюють в термосі протягом ночі. На наступний день п'ють настій по 1 столовій ложці щогодини.
 • 100 г подрібненого кореня рослини заливають 1 літром води, ставлять на повільний вогонь і кип'ятять 10 хвилин. Відвар випивають протягом дня.

Ефективним засобом є насіння гарбуза. Близько 30 таких насіння містять денну дозу цинку, який необхідний для чоловічого здоров'я. Для лікування можна зробити такий засіб. 500 г гарбузового насіння подрібнюють в м'ясорубці і змішують з 200 грамами натурального меду. З отриманої маси роблять кульки, завбільшки з волоський горіх. Кожен день потрібно з'їдати по 2 таких кульки.

Посилити захисні сили організму і зняти запалення допомагає прополіс. Купити його настоянку можна в аптеці. Для лікування, потрібно щодня випивати склянку молока з 1 чайною ложкою такої настойки.

Крім того, для лікування використовують відвари солодки, звіробою, ехінацеї, які також використовують в тих випадках, коли хвороба протікає без явних симптомів.

Оперативне втручання

Нерідко хронічний простатит не дає симптомів, а пацієнти звертаються за медичною допомогою вже тоді, коли відбулися серйозні зміни в передміхуровій залозі і ліки від хронічного простатиту вже безсилі. До того ж подібні ускладнення можуть становити загрозу здоров'ю хворого. Прикладом ускладнення можна назвати склероз передміхурової залози.

Через те, що подібні ускладнення найчастіше виявляють у молодих чоловіків, лікарі використовують малоінвазивної хірургію. Показанням до її використання є: фімоз, мимовільне виділення сечі або, навпаки, її затримка, абсцес простати, значне збільшення залози в розмірах, блокада уретри або кровотеча. Існують такі типи оперативного втручання, які показані при хронічному запаленні:

 1. Циркумцизія - застосовується тоді, коли у пацієнта є фімоз. В ході операції проводиться розтин крайньої плоті.
 2. Простатектомія - радикальна операція в ході якої повністю видаляється простата. Проводиться вона в разі підозри на наявність злоякісної пухлини.
 3. Резекція простати є часткове видалення залози, в разі її склеротичного зміни.
 4. До і після лікування хронічного простатиту хірургічним шляхом
 5. Усунення спайок.
 6. Дренування кісти або абсцесу. Проводиться методом ендоскопії. Для дренування використовується спеціальна трубка з камерою на кінці. Таке пристосування вводиться в просвіт сечовипускального каналу і дає можливість контролювати хід операції.
 7. У разі скарг на різні розлади сексуального характеру (порушення оргазму, хвороблива еякуляція і т. Д. ), Хворому проводиться надріз сім'явивідних проток.

Результат оперативного втручання буде залежати від своєчасності постановки діагнозу. У випадках, якщо є аденома простати, то прояви хронічного простатиту можуть бути змазаними. Таке спостерігається в 70% випадків. 25% чоловіків дізнаються про розвиток хронічного простатиту під час обстеження на аденому. І тільки 5% хворих - в ході профілактичного огляду.

Умова для проведення операції - відсутність ефекту при консервативному лікуванні захворювання. Тому операція потрібна для недопущення ускладнень і поліпшення якості життя.

Однак потрібно враховувати, що навіть після операції можливе повернення простатиту. Таке трапляється майже у половини прооперованих. Протипоказанням до проведення будь-якої операції є:

 • Цукровий діабет.
 • Патології печінки.
 • Захворювання дихальної системи.
 • Психічні розлади.
 • Хвороби серця.

прогноз захворювання

Кожен, хто стикається з таким діагнозом, цікавиться, чи можна вилікувати хронічний простатит? Хвороба вважається вилікуваний в тому випадку, якщо симптоми не з'являються значний період часу, рівень лейкоцитів в сечі знаходиться в межах норми, в секреті простати відсутні хвороботворні бактерії, відновлюється сечовипускання і сексуальна функція.

Найчастіше прогноз сприятливий в тих випадках, коли хвороба не привела до незворотних процесів, а пацієнт дотримується запропоноване йому лікування.

профілактика захворювання

Кожен чоловік середнього віку повинен займатися профілактикою хвороб сечостатевої системи, що також допоможе знизити ймовірність виникнення хронічного простатиту. Для цього достатньо:

 1. Дотримуватися основ здорового способу життя, займатися спортом.
 2. Правильно харчуватися. Важливо вживати багато білкової їжі (м'ясо і рибу з низьким вмістом жиру, молочні продукти, яйця) і обмежити кількість тваринних жирів. При цьому з меню повинні бути виключені консерви, гострі, солоні страви, алкоголь.
 3. Регулярне статеве життя. При цьому важливо уникати незахищеного сексу.

Щоб не допустити хвороби передміхурової залози, кожен чоловік, особливо після 35 років, повинен стежити за здоров'ям і вести активне життя. Не потрібно ігнорувати медичне обстеження, яке завжди допомагає вчасно виявити простатит і почати його лікування. При цьому важливо пам'ятати, що він виліковний, якщо виявлений на початковому етапі, а пацієнт дотримується всіх розпоряджень лікаря.