простатит

Простатитом називається запалення передміхурової залози.

ознаки простатиту у чоловіка

Передміхурова залоза (простата) - це орган чоловічої статевої системи, який розташовується безпосередньо під сечовим міхуром. Крізь товщу передміхурової залози проходить сечівник (уретра). Тому запальний процес в простаті позначається відразу і на статевої функції і на сечовипусканні.

Простатит є одним з найпоширеніших захворювань чоловічої сечостатевої системи. З віком ймовірність захворювання збільшується; вважається, що в 30 років простатит виявляється у 30% чоловіків, у 40 - у 40%, в 50 років - у 50%, після 50 років простатит виявляється практично у кожного чоловіка.

причини простатиту

Простатит може бути викликаний інфекцією. Збудниками простатиту виступають різні патогени: бактерії, віруси, гриби, мікроплазми, уреаплазма, хламідії.

Інфекція може проникнути в передміхурову залозу декількома шляхами:

 • через уретру - в цьому випадку простатит виникає як ускладнення уретриту (запалення сечовипускального каналу);
 • з струмом лімфи - інфекція переноситься з інших запалитися органів, перш за все, з кишечника. Подібні наслідки можуть мати проктит, геморой, дисбактеріоз.
 • з потоком крові - інфекція може бути перенесена навіть з віддалених вогнищ запалення, як, наприклад, при гаймориті або карієсі.

Однак вирішальну роль у виникненні простатиту грає не інфекція. Інфекційне запалення в передміхуровій залозі зазвичай розвивається на тлі факторів, що сприяють захворюванню. Тому простатит може розвинутися і самостійно, без проникнення інфекції. Основними причинами виникнення простатиту є застій секрету в передміхуровій залозі, а також порушення кровообігу в самій залозі і навколишніх її органах.

Фактори, що сприяють застою секрету передміхурової залози і порушення кровообігу в органах малого тазу, і цим збільшують ризик виникнення простатиту:

 • тривале статеве утримання або, навпаки, надмірна статева активність, що сприяє перенапруження передміхурової залози;
 • робота, на якій доводиться перебувати переважно в сидячому положенні;
 • малорухливий спосіб життя;
 • проблеми зі стільцем (хронічні запори).

Фактори, що сприяють проникненню інфекції в простату, і цим збільшують ризик виникнення простатиту:

 • тривалий стрес;
 • загальне переохолодження організму;
 • хронічний алкоголізм;
 • пригнічений стан імунної системи (воно може бути наслідком хронічних інфекційних захворювань, перенапруження при заняттях спортом, хронічної нестачі сну, поганого харчування і т. п. ).

ускладнення простатиту

Прояви простатиту здатні серйозно зіпсувати життя і самі по собі, проте простатит небезпечний ще й можливими ускладненнями. Запалення з вогнища в передміхуровій залозі може перейти на інші органи і викликати:

 • везикулит (запалення насінних пухирців);
 • коллікуліт (запалення насіннєвого горбка);
 • епідідімоорхіт (запалення яєчок і їх придатків).

Залишений без лікування простатит часто стає причиною чоловічого безпліддя.

симптоми простатиту

Основними симптомами простатиту є:

 • больові відчуття внизу живота, в області попереку, в паху, в області промежини і статевих органів;
 • прискорене сечовипускання (викликається роздратуванням нервових закінчень);
 • утруднене сечовипускання, неповне випорожнення сечового міхура (викликаються набряком передміхурової залози);
 • порушення статевої функції.

Порушення роботи сечостатевої системи, як правило, змушують людину переживати і нервувати, тому простатиту часто супроводжують симптоми неврастенії.

Простатит може протікати як у гострій, так і в хронічній формах. Однак простатит в гострій формі - не дуже поширене захворювання. Набагато частіше простатит розвивається хронічний простатит.

Симптоми гострого простатиту

При гострому простатиті вся симптоматика явно виражена. Болі сильні. Зазвичай піднімається температура. У важких випадках температура може підвищуватися до 39-40 ° C. Можлива гостра затримка сечі (втрата можливості самостійного сечовипускання при наповненому сечовому міхурі). Відсутність лікування може призвести до гнійного розплавлення тканин передміхурової залози з формуванням абсцесів.

Симптоми хронічного простатиту

При хронічному простатиті симптоми більш згладжені і можуть довгий час не доставляти серйозного занепокоєння. Найчастіше простатит виявляється тільки при профілактичному огляді. При хронічному простатиті температура зазвичай не підвищується вище 37 ° C, тобто знаходиться в межах норми. Хворі можуть періодично відчувати неприємні відчуття в промежині, можуть виникати неприємні відчуття при сечовипусканні і дефекації. Під час дефекації можуть спостерігатися виділення з сечовипускального каналу - це характерний симптом хронічного простатиту.

Розвиток хронічного простатиту призводить до виникнення проблем з ерекцією. Це пояснюється залученням в запальний процес нервів, що проходять через передміхурову залозу, які відповідають за еректильну функцію.

Методи діагностики простатиту

Першим кроком в лікуванні простатиту є точна діагностика, оскільки курс лікування залежить від різновиду захворювання.

Пальцеве ректальне дослідження

При першому візиті до лікаря треба бути готовим до того, що лікар проведе пальцеве ректальне дослідження передміхурової залози.

Лабораторна діагностика

Комплекс лабораторних досліджень при простатиті включає в себе аналіз секрету простати (мікроскопічні і культуральні дослідження), загальний аналіз сечі (може бути призначена 2-х склянки проба - до масажу передміхурової залози і після) і загальний аналіз крові.

УЗД передміхурової залози

УЗД простати дозволяє виявити ознаки запалення і порушення структури тканин передміхурової залози, а також уточнити її розміри.

Методи лікування простатиту

Лікуванням простатиту займаються лікарі андрологи або урологи.

Курс лікування залежить від різновиду захворювання.

Лікування хронічного простатиту - непросте завдання. Цей процес вимагає часу і комплексного підходу, який включає в себе антибактеріальну терапію, заходи стимулювання імунітету і кровообігу в передміхуровій залозі, в тому числі масаж передміхурової залози і фізіотерапію. Використовуються такі методи як палацовий масаж передміхурової залози, вібромасаж, електростимуляція простати, лазеротерапія ректальним датчиком.

Також необхідно рух. Щоб уникнути рецидивів, слід прагнути вести здоровий спосіб життя.

Важливість лікування хронічного простатиту

Хронічний простатит необхідно лікувати своєчасно. При виявленні у себе ознак хронічного простатиту треба звертатися лікаря, самолікуванням займатися не слід.

Хронічний простатит може проявитися в самий невідповідний час і перевернути все життєві плани. Тому так необхідно регулярно перевіряти стан свого здоров'я і звертатися до лікаря при появі перших тривожних симптомів.