Сучасні методи лікування простатиту: медикаментозна та немедикаментозна терапія

Простатит – поширене захворювання, яке може значно погіршити якість життя чоловіка. Самолікування при простатиті неприпустимо, для ефективного позбавлення від хвороби необхідна комплексна адекватна медикаментозна терапія. Сучасні методи лікування простатиту дозволяють усунути симптоматику в короткі терміни і запобігти подальшому прогресу хвороби, а при своєчасному лікуванні - і зовсім позбавити запалення раз і назавжди. Кожному чоловікові, який зіткнувся з цією недугою, необхідно знати, які методи практикуються сьогодні і чим вони відрізняються від консервативної терапії, яка використовується останні кілька десятків років.

Причини та симптоми захворювання

сидяча робота як причина простатиту

З кожним роком простатит молодшає. Якщо раніше із хворобою стикалися переважно літні чоловіки, сьогодні все більше урологічні клініки мають справу з пацієнтами віком 25-35 років. Крім того, порівняно з минулим десятиліттям частота народження цього захворювання значно зросла. Лікарі пов'язують це зі специфікою життя сучасного чоловіка, організм якого просто не встигає відновитися через постійний напружений графік і часті стреси.

Основними причинами розвитку цієї хвороби є:

 • інфекції;
 • відсутність регулярного статевого життя;
 • малорухливий спосіб життя;
 • зниження імунітету.

Простатит проявляється досить специфічними симптомами, тому кожен чоловік зможе легко вчасно виявити початок патологічного процесу. Основними симптомами патологічного процесу у простаті є:

 • часте та хворобливе сечовипускання;
 • відчуття повного сечового міхура, збільшення частоти позивів у туалет;
 • біль у промежині, сечовому міхурі, прямій кишці;
 • порушення статевої функції.

При гострому інфекційному запаленні ці симптоми виявляються гостро, супроводжуються підвищенням температури тіла, у разі бактеріальної інфекції спостерігається загальна інтоксикація організму. Якщо йдеться про хронічне запалення, така форма хвороби проявляється періодичними загостреннями, на стадії ремісії симптоми помітно згладжуються, даючи помилкову надію на повне одужання.

Основною проблемою цього захворювання є ізольованість передміхурової залози, внаслідок чого активним компонентам ліків складно проникати у тканини органу. Крім того, простатит швидко переходить у хронічну форму.

Якби не ці два нюанси, хворобу можна було б назавжди вилікувати тижневим курсом прийому антибіотиків. Втім, при гострому бактеріальному запаленні на сьогоднішній день дійсно вдається позбутися захворювання в середньому за 2-3 тижні, чого не можна сказати про хронічний простатит, терапія якого так само утруднена і вимагає тривалого курсу прийому медикаментів. Ці проблеми змушують лікарів та фармацевтів постійно шукати щось нове у лікуванні простатиту. Результатом тривалої роботи спеціалістів є сучасні методи лікування хронічного простатиту, що обнадіюють чоловіків.

Сучасне медикаментозне лікування

Час іде, змінюються технології виготовлення ліків, розробляються нові препарати, проте панацеї від простатиту досі не створено. Сучасне медикаментозне лікування простатиту мало чим відрізняється від методів, що застосовувалися 30 років тому, хіба що розширилися можливості препаратів і до рекомендованої схеми лікування додали нову групу ліків.

Нові медикаментозна методи лікування простатиту засновані на призначенні препаратів наступних груп:

 • антибіотики;
 • нестероїдні протизапальні засоби;
 • альфа-адреноблокатори;
 • ангіопротектори та імуномодулятори.

Незважаючи на всі досягнення медицини, впливати на запалену простату безпосередньо, та так, щоб не виникало побічних ефектів, досі неможливо, тому практикується тривала медикаментозна терапія.

Основою сучасного лікування хронічного простатиту залишаються антибактеріальні препарати, оскільки інших способів усунути осередок інфекції немає.

Антибіотики та НПЗП

Вибір антибіотиків, що застосовуються в терапії простатиту, досить широкий, проте препарат необхідно підбирати з урахуванням чутливості збудника до тієї чи іншої активної речовини. Важливі критерії вибору антибактеріальної терапії:

 • можливість діючої речовини проникати у тканини простати;
 • швидкість розвитку резистентності мікроорганізмів-збудників захворювання;
 • кількість побічних ефектів та загальна переносимість препарату.

Через низку причин останнім часом практично перестали використовувати тетрацикліни та пеніциліни в лікуванні простатиту. Вибором урологів є препарати групи макролідів та фторхінолонів.

При прийомі макролідів досягається висока концентрація антибіотика в тканинах простати, що дозволяє усунути запальний процес досить швидко. Ці препарати випускаються у сучасних лікарських формах (суспензія, розчин для перорального прийому), що значно полегшує домашню терапію. Крім того, макроліди практично не впливають на роботу ШКТ, печінки та нирок, не мають вікових обмежень і практично ніколи не викликають побічних ефектів.

Другою групою ліків, яким віддають перевагу лікарі, є фторхінолони. Це потужні протимікробні засоби широкого спектра дії, які застосовують усунення бактеріальної інфекції. Характерна риса – мінімальний ризик розвитку резистентності. Це означає, що препарат можна приймати тривалим курсом, без зниження ефективності терапії. Це особливо важливо при лікуванні хронічного інфекційного простатиту, коли може знадобитися відразу кілька курсів антибактеріальної терапії через невеликі проміжки часу.

Сучасні протизапальні препарати – це ліки на основі пептидів із простати статевозрілих бугаїв. Вони застосовуються як ректальних супозиторіїв чи ін'єкцій. Ці ліки обов'язково призначаються при хронічному простатиті, тому що не тільки зменшують запальну реакцію, але й усувають набряк та нормалізують функції простати. Протизапальні свічки можуть призначатися як разом із антибіотиками, і відразу після курсу прийому таких препаратів.

Знеболювальні засоби від простатиту

Сучасне симптоматичне лікування простатиту у чоловіків практично не змінилося порівняно з методами двадцятирічної давності. Для зменшення болю також застосовують НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати). Необхідність прийому цих ліків пов'язана з тим, що антибіотики діють досить повільно та необхідно приймати їх як мінімум 28 днів. НПЗП швидко покращують загальне самопочуття, біль проходить вже за годину після прийому ліків. У терапії можуть застосовуватися як свічки, і таблетки.

Альфа-адреноблокатори

Одним із характерних симптомів простатиту є порушення сечовипускання. Альфа-адреноблокатори - це сучасні ліки від простатиту, що впливають на тонус м'язів сечового міхура. Препарати цієї групи зменшують спазм сечовипускального каналу та сечового міхура, полегшуючи процес сечовипускання та запобігаючи розвитку небезпечних ускладнень простатиту, таких як гостра затримка сечі.

Імуномодулятори та ангіопротектори

Зв'язок хронічного запалення простати із загальним станом імунітету виявлено досить давно, тому сучасне лікування простатиту у чоловіків не обходиться без імуномодуляторів. Як правило, призначають місцеві імуномодулятори у формі ректальних свічок, але і таблетки широко застосовуються у терапії.

Ангіопротектори – це засоби, що покращують мікроциркуляцію крові у передміхуровій залозі. Вони додатково мають спазмолітичну дію, зменшуючи больові відчуття. Також при простатиті показаний прийом рутину та препаратів на основі аскорбінової кислоти.

Важливо пам'ятати, що сучасні препарати на лікування простатиту повинен підбирати лікар. Самолікування може зашкодити здоров'ю.

Немедикаментозні методи лікування

При хронічному простатиті практикується комплексний підхід, що поєднує медикаментозну терапію з немедикаментозними методами. Це дозволяє покращити обмінні процеси в передміхуровій залозі та нормалізувати функції органу, тим самим уникнувши подальшого прогресування небезпечного захворювання.

Вибір немедикаментозної терапії залежить від форми захворювання та тяжкості симптомів. Сьогодні урологічні клініки пропонують різні методи фізіотерапії для відновлення роботи передміхурової залози.

Масаж простати

масаж простати при простатиті

Такий метод на простату складно назвати сучасним, оскільки масаж застосовується вже кілька десятків років, але це змінює його ефективності. У деяких випадках купірувати неінфекційне запалення вдається за допомогою одного масажу, тому цей метод все також залишається популярним і затребуваним способом лікування.

Методика полягає в тому, що уролог вводить палець у пряму кишку пацієнтові, намацує простату та масажує її протягом кількох хвилин. Процедура не викликає дискомфорту та проходить безболісно. Сеанс такого масажу триває не більше ніж п'ять хвилин. Курс лікування складається з 10 процедур, які виконуються щодня або через день.

Масаж простати також може застосовуватись як профілактичний засіб проти загострень хронічного простатиту. Як показує практика, кількох курсів з перервою в 3-4 місяці достатньо, щоб позбавитися хвороби.

Сучасні апаратні методики лікування

фізіотерапевтичне лікування простатиту

До найновіших способів лікування простатиту відносяться сучасні фізіотерапевтичні методики, такі як ударно-хвильова терапія, мікрохвильова гіпертермія, ультразвукове лікування. Всі ці методи спрямовані на відновлення трофіки передміхурової залози.

Ударно-хвильова терапія застосовується на лікування наслідків хронічного простатиту. Метод заснований на руйнуванні ущільнень, що виникає у місцях хронічного запалення. Процедура трохи болісна, проте скорочує тривалість загального курсу терапії простатиту приблизно вдвічі.

Мікрохвильова гіпертермія – метод рівномірного прогрівання тканин передміхурової залози. Такий спосіб добре себе зарекомендував у лікуванні застійного простатиту, оскільки швидко покращує відтік секрету передміхурової залози та стимулює місцевий кровотік та лімфодренаж.

Лікування ультразвуком впливає на обмінні процеси органів тазу. Така методика значною мірою посилює дію медикаментозної терапії, дозволяючи досягти стійкої ремісії хронічного простатиту. Поєднання кількох сучасних методик допоможе позбавитися хвороби назавжди, але на це знадобиться час.

Лазеротерапія

Один із передових методів лікування – це лазеротерапія. Вплив на тканини передміхурової залози лазером позитивно впливає швидкість регенерації і посилює транспорт кисню, цим прискорюючи відновлення. Крім того, лазеротерапія ефективно усуває больовий синдром, оскільки усуває набряклість тканин простати за рахунок стимуляції мікроциркуляції крові.

Метод використовується курсом по 10 щоденних процедур. Фізіотерапія проводиться в умовах стаціонару або у спеціальному кабінеті урологічної клініки. Процедура безпечна і безболісна, перші результати можна оцінити через 2-3 сеанси.

Електротерапія

Вплив електричним струмом зазвичай залишається одним із найбільш затребуваних немедикаментозних методів лікування простатиту, нарівні з магнітотерапією. Електростимуляція підвищує тонус передміхурової залози, що особливо важливо при хронічному простатиті. Перевагою методу є поліпшення транспорту лікарських засобів до передміхурової залози, за рахунок чого широкого поширення набула медикаментозна електротерапія, заснована на нанесенні ліків в область поблизу простати з подальшим впливом електричного струму.

Найбільш популярні методи електротерапії - електрофорез, дарсонвалізація, гальванізація.

Озонотерапія

Метод досить ефективний і славиться своєю бактерицидною дією, проте лише набирає популярності через складність проведення процедури. Озонотерапія полягає у введенні в уретру та пряму кишку розчину, збагаченого озоном. У домашніх умовах процедура не проводиться, але часто пропонується за умов санаторно-курортного лікування. Озонотерапія відрізняється своїми потужними бактерицидними властивостями, позитивно впливає на швидкість відновлення тканин та підвищує місцевий імунітет.

Акупунктура

акупунктура при простатиті

Китайські методики завжди застосовувалися в терапії простатиту, але зараз знову набирають популярності. Одним з таких методів лікування є акупунктура або голкорефлексотерапія. Процедура має на увазі установку голок в спеціальні нервові точки, що відповідають за роботу різних органів і систем. Метод розслаблює, знімає стрес, допомагає покращити приплив крові, стимулює регенерацію тканин.

Стовбурові клітини

Метод заснований на введенні власних стовбурових клітин пацієнта у передміхурову залозу. Це активізує процес самовідновлення організму, майже миттєво підвищує імунітет, стимулює обмінні процеси. Головна перевага такого методу – абсолютна безпека. Недоліком є недоведена ефективність методики при лікуванні простатиту.

Гірудотерапія

Ще одна альтернативна методика лікування – це гірудотерапія. Метод має на увазі установку медичних п'явок, слина яких є потужним бактерицидним засобом. Сама процедура позитивно впливає на мікроциркуляцію крові, покращує лімфовідтікання та ліквідує застійні явища в органах тазу.

Чим небезпечний простатит і що буде без лікування?

Занедбаний інфекційний простатит потенційно небезпечний розвитком абсцесу простати. Крім того, неправильне лікування може на якийсь час зменшити симптоматику, але призведе до того, що хвороба перейде в хронічну форму, впоратися з якою непросто. У свою чергу, запущений хронічний простатит потенційно небезпечний розвитком спайок, конкрементів у простаті, безпліддям та імпотенцією. Щоб уникнути можливих ускладнень, необхідно вчасно звернутися до лікаря по лікування.