Симптоми простатиту у чоловіків, причини виникнення та діагностика

Близько 40 - 60% урологічних пацієнтів поліклінік - це хворі на хронічний простатит. Симптоми простатиту у чоловіків часто є причиною депресивних станів і зміни психіки.

Хвороба, на яку страждає кожен третій чоловік старше 25 - 30 років, не загрожує життю, але складності її діагностики та лікування обумовлюють тривалий хронічний перебіг і нерідко призводять до інвалідності.

Подання про функції простати, механізмах і причини розвитку запалення дозволяють правильно зрозуміти симптоматику і необхідність своєчасного лікування.

Функціональне значення передміхурової залози

Основна її функція - це секреція специфічної рідини (секрету) 40 - 50 залозами, які утворюють всю железистую тканину органу. Секрет на 90 - 95% складається з води і основних мікроелементів, фосфоліпідів, амінокислоти спермина, що надає спермі специфічний запах, ферментів, білків, лимонної кислоти і фруктози. Всі складові мають своє призначення і строго збалансовані.

Секрет простати забезпечує:

 1. Формування і підтримка нейтральною або слаболужною середовища в сечівнику і спермі. Це середовище забезпечує життєдіяльність сперматозоїдів.
 2. Розрідження сперми, необхідне для запобігання склеювання сперматозоїдів між собою і забезпечення їх просування. У процесі статевого акту відбувається змішання сперми з соком простати.
 3. Життєздатність сперматозоїдів: що містяться в секреті речовини є живильним середовищем для статевих клітин, завдяки якій вони можуть перебувати протягом декількох діб в жіночих статевих органах до моменту запліднення яйцеклітини.
 4. Захист сечостатевої системи від інфікування за допомогою цинку, сперміну, поліамінів і імуноглобуліну А. Концентрація цинку в простаті в 100 разів вище, ніж в інших органах. Він має виражену антимікробну дію, накопичується в залозі у вигляді білкових комплексів і знаходиться в спермі у вільному стані; спермін і поліаміни також мають високу противобактериальной активністю, а імуноглобуліни беруть участь в імунному захисті простати і сечівника.

Передміхурова залоза також бере участь:

 • в гормональному обміні за допомогою трансформації тестостерону, що надходить з крові, в активний дигідротестостерон; останній регулює секреторну активність залози; цей процес протікає за участю того ж цинку;
 • в акті сечовипускання за допомогою гладких волокон, що містяться в капсулі залози;
 • в процесі сім'явиверження спільно з м'язами дна таза і частини уретри, що проходить через простату;
 • у формуванні відчуття оргазму за рахунок сім'явиносних проток, що проходять по бічній поверхні сім'яного горбка; в ньому знаходяться рецептори передають імпульси в головний мозок при еякуляції.

Таким чином, простата, поряд з участю в загальному гормональному статусі чоловіка і забезпеченні його можливості до розмноження, забезпечує захист сечостатевих органів від агресії умовно-патогенних і патогенних мікроорганізмів.

Причини і сприяючі чинники

Головною причиною запалення простати є потрапляння в неї патогенних і умовно-патогенних мікробів. У 60% - це кишкова паличка. В останніх дослідженнях підтверджується роль участі гонококовою і трихомонадною інфекцій в запаленні. При порушенні захисного бар'єру залози і зниженні місцевого імунного захисту можливо також проникнення такої інфекції, як Дріжджоподібні, мікоплазма і уреаплазма, вірусу герпесу і цитомегаловірусу, мікроорганізмів, що викликають респіраторні захворювання (при орально-генітальному способі контакту), кишкової мікрофлори (у випадках анального сексу).

При захворюваннях на туберкульоз можлива дисемінація мікобактерії через кровоносне русло в простату. Ізольовані випадки туберкульозного простатиту зустрічаються, але досить рідко.

Чоловік з простатитом на прийомі у лікаря

Шляхи проникнення інфекції в залозу:

 • гематогенний - з кров'ю з інших вогнищ інфекції; це відбувається через венозні судини простати, сполучені з венами статевого члена, яєчок, прямої кишки, сечового міхура і нирок (у т. ч. при туберкульозному ураженні)
 • лімфогенний - через лімфатичні судини
 • уретрогенним - через сечовипускальний канал

Сприяють фактори:

 1. Порушення гормонального фону, зокрема, зниження рівня тестостерону, в результаті чого знижується протимікробний простатичний бар'єр.
 2. Варикоцеле (розширення вен сім'яного канатика), геморой, варикозне розширення вен нижніх кінцівок. Ці захворювання є результатом генетичного дефекту венозних клапанів, що веде до порушень мікроциркуляції крові в органах, розташованих в малому тазу, підвищення місцевої температури, зниженою в нормі (у порівнянні із загальною температурою тіла), і створення сприятливих умов для життєдіяльності мікроорганізмів.
 3. Остеохондроз, грижі дисків поперекового відділу хребта та інші порушення іннервації, малорухливий спосіб життя. Вони можуть призводити до тривалого спазму (звуження) судин простати або, навпаки, до тривалого їх розширенню. Перше призводить до порушень кровопостачання, друге - до застійних явищ крові.
 4. Інтоксикації - алкогольна, яка веде до паралічу дрібних судин, і нікотинова, що сприяє їх тривалого спазму.
 5. Різні інфекційні захворювання, цукровий діабет, часті і тривалі негативні психічні впливу, стресові стани, порушення сну - все це сприяє зниженню загального імунітету.

види простатиту

В основному перші симптоми простатиту пояснюються погіршенням кровопостачання залози в результаті запалення або судинного спазму, що призводять до дефіциту кисню, порушення метаболічних процесів з утворенням недоокислених продуктів розпаду. Вони викликають сильне роздратування великого числа нервових рецепторів, пов'язаних з закінченнями нервів яєчок, сечового міхура, прямої кишки, статевого члена, м'язів дна таза.

Відповідно до запропонованої Національним Інститутом Здоров'я класифікацією (в залежності від перебігу запального процесу) розрізняють гострий бактеріальний простатит, зустрічається рідко (близько 5% всіх випадків) і хронічний простатит. Останній може розвиватися після гострого, але в 90% - 98% випадків є первинним. Передбачається, що він призводить до статевих розладів і безпліддя.

Хронічна форма підрозділяється на:

 • Бактеріальну.
 • Абактеріальним, або синдром хронічної тазової болі (при відсутності бактерій в дослідженнях). Її, в свою чергу, поділяють на запальну і незапальної.
 • Асимптоматичну запальну (при відсутності явних симптомів).

Клінічні прояви

гострий простатит

Гостре протягом провокується будь-якими мікроорганізмами і характеризується майже одночасним поразкою всіх залізистих часточок. Найбільш частою причиною є гонокок. Запальний процес може бути в вигляді абсцесу або дифузного негнійного запалення. Найбільш характерні симптоми гострого простатиту наступні:

 • Озноб і висока температура тіла (до 38, 5проі вище).
 • Виражена інтоксикація - слабкість, ломота в суглобах, головний біль, збільшення частоти пульсу, відсутність апетиту і ін.
 • Виражена біль в промежині, в паховій і поперекової областях.
 • Розлади сечовипускання - часті і помилкові позиви, хворобливість і утруднення при сечовипусканні, гостра затримка сечі.
 • Білуваті або прозорі виділення з сечовипускального каналу.

Пальцеве дослідження простати через пряму кишку неможливо через сильний біль. Більш того, воно протипоказане через можливість дисемінації (поширення) інфекції в кров і розвитку септичного стану.

хронічний простатит

Рекомендована класифікація відображає факт того, що ознаки хронічного простатиту у чоловіків дуже різноманітні, а погляди лікарів на причини і механізми розвитку захворювання багато в чому відрізняються. Діагностика грунтується на скаргах хворого, клінічний огляд при пальцевому дослідженні залози через пряму кишку (ректальне) і даних ультразвукового дослідження. При цьому оцінюються ступінь хворобливості, розміри і обсяг, контури, однорідність консистенції і наявність ділянок розм'якшення або ущільнення.

Частково функціональну здатність органу і, головне, наявність або відсутність процесів запалення, а також форму захворювання дозволяє оцінити дослідження простатичного секрету. Його отримують в результаті пальцевого масажу простати з подальшими бактеріологічним аналізом матеріалу (секрету), проведенням ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) для виявлення умовно патогенних мікроорганізмів і збудників статевих інфекцій і аналізом спермограми.

Загальні симптоми різних форм хронічного простатиту:

 1. Дискомфорт або / та помірні болі в вигляді «ломоти» і тяжкості в області промежини, що виникають або посилюються після вживання алкогольних напоїв, фізичного навантаження, статевого контакту. Іноді вони носять тимчасовий нападоподібний характер.
 2. Відчуття дискомфорту і різей в уретрі під час сечовипускання або статевого контакту, незначні серозно-гнійні виділення з сечовипускального каналу (в основному після тривалої затримки сечі).
 3. Раптові часті позиви на сечовипускання (іноді до 3 разів протягом 1 години) і відчуття недостатнього спорожнення сечового міхура, що пояснюється порушенням нервової регуляції простати, її м'язових волокон і сечового міхура.
 4. Зменшення здатності до запліднення, що викликано збільшенням кислотності секрету, зменшенням або відсутністю рухливості сперматозоїдів, їх аглютинації (склеювання) головками.
 5. Біль при оргазмі або стерті відчуття оргазму, порушення еякуляції, що виражаються в її передчасність або, навпаки, в надмірної тривалості статевого акту. Ці явища пов'язані з запальним процесом в області насінного горбка або рубцюванням його в результаті запалення.

Представлена інформація дозволяє зрозуміти необхідність і значення своєчасного звернення до кваліфікованого фахівця в разі виникнення певних симптомів і відмови від різних нетрадиційних методів самолікування. Лікування призначається тільки після повного і ретельного обстеження з метою встановлення причини і форми захворювання.

Диференціальний діагноз

Диференціальна діагностика гострого простатиту і відмітні ознаки хронічного простатиту у чоловіків відображені в таблиці:

форма простатиту Головні симптоми лабораторні дані
гострий бактеріальний
 • Гостре початок, сильний біль в промежині
 • висока температура, інтоксикація,
 • каламутна, нерідко з домішкою крові, сеча
 • Лейкоцитоз (збільшене число лейкоцитів в крові)
 • прискорена ШОЕ
 • велике число еритроцитів і лейкоцитів в аналізі сечі
 • можлива наявність гонококів
хронічний бактеріальний
 • Біль в області тазового дна помірного характеру,
 • біль при еякуляції,
 • передчасне сім'явиверження, дизурія.
 • Деякі симптоми можуть бути відсутніми
 • Еритроцити в мікроскопічному дослідженні секрету залози,
 • виявлення кишкової палички, ентеробактерій, клебсієл або інших мікроорганізмів в бактеріологічному дослідженні еякуляту
Хронічний абактеріальний (синдром хронічної тазової болі):
 • Болі в тазу помірно вираженого характеру протягом 3 місяців
 • При звичайних дослідженнях бактерії не виявляються
запальний
 • Виражені дизуричні розлади,
 • в 40 - 65% помірний біль внизу живота і в області статевих органів 3 і більше місяців
 • Наявність лейкоцитів в секреті залози і в третій порції сечі при проведенні тесту Meares-Stamey (дослідження 4-х послідовних порцій сечі - «золотий стандарт» лабораторної діагностики хронічного простатиту)
незапальний, або застійний (40% хворих на простатит)
 • Невиражені тазові болі і дискомфорт 3 і більше місяців.
 • Дизуричні розлади рідко.
 • Лабораторні дані запалення не виявляються
Асимптоматичний запальний простатит
 • Клінічні суб'єктивні симптоми відсутні
 • Наявність ознак запалення