хронічний простатит

Хронічний простатит - затяжне запалення, що виникає внаслідок інфекції або супутніх патологій в передміхуровій залозі.

ознаки хронічного простатиту

Хронічний простатит діагностується у чоловіків різного віку. За статистикою, це захворювання є найпоширенішим приводом для візиту до уролога у пацієнтів до 50-ти років. При хронічній формі бактеріологічне дослідження виявляє збудника тільки у 5-10% хворих. У більшості випадків причиною захворювання вважаються інші фактори. Відомо, що наявність інфекції не є обов'язковою умовою для виникнення хвороби. Хронічне запалення простати - це поліетіологічним патологія, що є результатом дій кількох причин і провокуючих чинників. У 90-95% пацієнтів антибактеріальна терапія має обмежену ефективність або не потрібно зовсім.

Класифікація хронічних простатитів

Класифікація хронічних простатитів за етіологічним ознакою розрізняє дві основні форми захворювання: хронічний бактеріальний (інфекційний) простатит і хронічний небактерійний (асептичний) простатит / синдром хронічного тазового болю (СХТБ).

Етіологічна класифікація хронічних простатитів включає:

 1. Хронічний бактеріальний простатит.
 2. Хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ ( «простатодінія», або «хвороблива передміхурова залоза», - застарілий термін, що застосовується для визначення патології).
 3. Хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ із запальним компонентом (значно збільшена концентрація лейкоцитів в секреті простати, спермі, першої частини сечі).
 4. Хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ без запального компонента (концентрація білих клітин крові в секреті простати, спермі, першої частини сечі недостатня для запалення).
 5. Безсимптомний хронічний простатит (виявляється при лабораторних дослідженнях, клінічно себе не проявляє).

Хронічний бактеріальний простатит - рідкісна патологія, як видно з наведеної вище статистики. Інфекція є причиною хронічного рецидивуючого запалення простати у одного з десяти пацієнтів. Патологія часто пов'язана з іншими інфекційними захворювань сечостатевих органів. Найчастіше її причиною є неспецифічна інфекція, однак при наявності ЗПСШ хронічне запалення залози може бути обумовлено хламідіозом, уреаплазмозом, мікоплазмозом або іншими специфічними мікроорганізмами.

Хронічний небактерійний (асептичний) простатит, або синдром хронічного болю в тазу, - довго поточний рецидивуюче захворювання, що виникає в результаті асептичного запалення простати. Це маловивчена патологія. При наявності симптомів захворювання аналізи визначають білі клітини крові в секреті залози, в спермі, в початковій порції сечі, але результати бактеріологічного дослідження негативні. В інших випадках немає ні ознак інфекції, ні вираженого лейкоцитозу при яскравою симптоматикою.

Також розрізняють хронічний простатит в фазі загострення і хронічний простатит в фазі ремісії. Циклічний перебіг характерно як для бактеріального, так і для неінфекційного запалення передміхурової залози. Загострення хронічного простатиту призводить до посилення симптоматики і в тому, і в іншому випадках.

Патанатомічна (патоморфологическая) класифікація хронічного простатиту представляє обмежений інтерес для пацієнтів і лікарів-клініцистів.

Причини хронічного простатиту

Причини хронічного бактеріального запалення передміхурової залози

Хронічний інфекційний простатит виникає внаслідок інфікування тканин передміхурової залози. Найчастіше причина запалення - кишкова паличка, або е. Coli. Рідше висіваються мікроби роду ентерококів, клебсієл, протея, Pseudomonas.

Як і деякі інші мікроби, кишкова паличка здатна утворювати біофільми, тонкі, складаються зі скупчення бактерій і припасовані до слизистих оболонок проток. Це пояснює, чому не завжди вдається вилікувати хронічний простатит. Вважається, що інфекція поширюється висхідним шляхом, через уретру. Однак також можливо лимфогенное і гематогенне поширення інфекції.

Сприятливі фактори для виникнення хронічного інфекційного простатиту наступні:

 • сексуально активний вік;
 • аденома простати, або доброякісна гіперплазія передміхурової залози;
 • звуження сечовипускального каналу;
 • необрізаних крайня плоть статевого члена;
 • гіпертрофія шийки сечового міхура;
 • медичні процедури (катетеризація сечового міхура, цистоскопія);
 • генетичні та анатомічні особливості, що призводять до захворювання.

Причини хронічного небактериального запалення передміхурової залози

Причини хронічного небактериального простатиту точно невідомі. Можливо, захворювання викликається вірусами або бактеріями, що не ідентифікуються при бакпосева секрету передміхурової залози. Однак більшість вчених і лікарів вважають, що хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ - поліетіологічне захворювання, що виникає в результаті комбінацій декількох несприятливих факторів, а саме:

 • їзда на велосипеді;
 • роздратування тканин передміхурової залози при попаданні в її протоки сечі;
 • роздратування передміхурової залози в результаті вживання будь-яких продуктів або напоїв (особливо при харчової алергії або целіакії);
 • функціональні порушення нервової іннервації органів малого таза;
 • атрофія м'язів тазового дна;
 • стреси, психоемоційні навантаження;
 • патологія в передміхуровій залозі, що залишилася після давнього гострого простатиту;
 • гормональні порушення;
 • захворювання сечового міхура;
 • холодний клімат.

Так як точні причини захворювання маловідомі, лікування хронічного простатиту може представляти труднощі.

Симптоми хронічного простатиту

Хронічний бактеріальний (інфекційний) простатит характеризується циклічним перебігом. Фаза загострення змінюється фазою ремісії. Між загостреннями симптоми практично відсутні. Є чіткий зв'язок між іншими захворюваннями сечостатевих органів - уретритами, епідідімітамі, циститами. Причиною цих патологій, як правило, є той же збудник, що викликає хронічний простатит. Симптоми в період загострення представлені дизурическими явищами (часте сечовипускання, різі та пекучі болі під час сечовипускання) і болем з різною інтенсивністю в промежині, мошонці, крижах, з іррадіацією в статевий член.

Загальний стан звичайно задовільний. Відсутні ознаки інтоксикації, немає підвищення температури тіла. Передміхурова залоза при дослідженні через пряму кишку (per rectum) може бути нормальною або злегка набряклі, без різкої хворобливості, характерною для гострого простатиту.

Хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ характеризується болями різного ступеня вираженості (від тупих легких до інтенсивних) в тазу, промежини, крижах і є «візитною карткою» захворювання (асептичний хронічний простатит). Ознаки запалення передміхурової залози виражені слабо і спостерігаються в 50% випадків. У решти хворих вони можуть бути відсутні.

Можливі наявність крові в спермі, хвороблива еякуляція, дефекація, дизуричніявища. Виразність симптомів може змінюватися. Болі віддають в промежину, пряму кишку, ускладнюючи знаходження людини в сидячому положенні. Можливі також стомлюваність, безпричинна втома, суглобові і м'язові болі. Деякі пацієнти скаржаться на зниження статевого потягу, еректильну дисфункцію (імпотенцію).

Безсимптомний хронічний простатит не має характерних для даного захворювання симптомів, звідси і його назва. При лабораторному дослідженні секрету простати визначається лейкоцитоз, можливе збільшення рівнів специфічного простатичного антигену. Інших ознак захворювання немає.

Діагностика хронічних простатитів

Основні методи діагностики хронічного інфекційного простатиту - лабораторні аналізи і топічні проби, що дозволяють з'ясувати джерело лейкоцитів в сечі і спермі.

Трехстаканная проба сечі допомагає виявити запалення. Для цього пацієнт мочиться в три контейнери для аналізів. Масаж простати між другим і третім контейнерами призводить до стимуляції секреції залози. В результаті сеча в третьому контейнері буде містити виділення передміхурової залози (лейкоцити, еритроцити, бактерії), що визначається при аналізі. Спеціально проводити масаж простати і досліджувати чистий секрет залози немає необхідності.

Сечу з третього контейнера можна відправити на бактеріологічне дослідження з посівом на живильне середовище. При наявності бактеріального росту проводиться тест на сприйнятливість збудника до антибіотиків. Метод допомагає проводити лікування точніше і ефективніше. Так як простатичний секрет становить значну частину сперми, мікроскопія і бакпосев еякуляту також дозволяють поставити правильний діагноз.

Хронічний бактеріальний (інфекційний) простатит супроводжується незначним підвищенням PSA. Його рівень знижується після успішно проведеного лікування. УЗД та інші інструментальні дослідження не мають значної діагностичної цінності.

Діагностика хронічного небактериального (асептичного) простатиту / СХТБ може бути утруднена. Часто діагноз ставиться методом виключення інших патологій сечостатевого тракту і бактеріального простатиту. Для цього використовуються інструментальні та лабораторні методи: мікроскопія сечі (також застосовується трехстаканная проба після масажу простати), сперми або секрету простати з подальшим посівом на живильне середовище. У перелік досліджень включають аналіз на PSA (диференціальна діагностика раку і запальних захворювань простати).

Мікроскопія виявляє наявність лейкоцитів у сечі, в секреті простати, спермі при негативних результатах бактеріологічних методів лікування. Інструментальні методи дослідження (УЗД, цистоскопія, МРТ, КТ) не виявляється ознак супутньої патології.

Лікування хронічного простатиту

Для успішного лікування хронічного інфекційного простатиту необхідна раціональна і цілеспрямована антибактеріальна терапія. Препарати вибору - фторхінолони, що створюють великі концентрації препарату в тканинах залози. Курс лікування займає від шести до 12-ти тижнів. Така тривалість антибактеріальної терапії необхідна для повної ерадикації інфекції та попередження рецидиву. Препарати другого ряду.

Бактеріальний хронічний простатит можна вилікувати при послідовній і адекватної терапії. У пацієнтів з частими рецидивами необхідна перевірка імунного статусу. Також може знадобитися оминати ВІЛ-інфекцію, часто є причиною низької ефективності антибактеріальної терапії. У таких пацієнтів можливе призначення антибіотиків в дозі, достатній для придушення бактеріального росту.

Лікування хронічного небактериального простатиту / СХТБ утруднено, так як інфекція не є причиною синдрому хронічної болю в тазу або абактериального хронічного простатиту. Необхідно серйозно підійти до проблеми і відповісти на питання, як лікувати захворювання, причина якого точно невідома.

Відсутність відомої етіології пояснює, чому спроби терапії цієї патології часто безуспішні.

Методи лікування хронічного асептичного простатиту містять в собі:

 1. Антибактеріальну терапію фторхинолонами (проводиться всім пацієнтам). Можлива наявність інфекції, не виявляються при бактеріологічному дослідженні.
 2. Альфа-адреноблокатори. Вони сприяють поліпшенню кровообігу в тканинах простати. Ефективність низька.
 3. НПЗЗ та інші протизапальні препарати мають виражену ефективністю, знімають больовий синдром і покращують симптоматику. Однак лікування є патогенетичним, після скасування можливе відновлення хвороби.
 4. Фізіотерапію і лікувальну фізкультуру (йогу, спорт, активний спосіб життя), що допомагають поліпшити кровообіг і усунути венозний застій, гіпоксію, зміцнення м'язів таза. Метод допомагає хворим з відповідними порушеннями.
 5. Антидепресанти і препарати (ефективність не доведена).
 6. Хірургічне лікування: лазерна або тонкоигольная абляция передміхурової залози (неефективне).

прогноз

При хронічному інфекційному простатиті у більшості хворих прогноз сприятливий. Послідовна і адекватна антибактеріальна терапія дозволяє домогтися успіху в більш ніж 80% випадків.

Хронічний небактерійний (асептичний) простатит / СХТБ має найгірший прогноз. Лікування допомагає тільки деяким хворим. Інші продовжують страждати від хронічного больового синдрому, незважаючи на використання всіх доступних методів лікування. Захворювання має виражений вплив на психоемоційну сферу і сексуальні відносини.