Як визначити простатит у чоловіків? Особливості, ознаки, діагностика та лікування

Запалення передміхурової залози

Простатит - поширене захворювання, з яким часто стикаються чоловіки, причому різних вікових категорій. Запалення передміхурової залози привносить в життя людини масу незручностей, а при відсутності терапії неминуче призводить до розвитку небезпечних ускладнень. Зрозуміло, багато людей шукають додаткові відомості про патологію.

Чому розвивається запалення? Як визначити простатит у чоловіка, і чи можна зробити це самостійно? Які методи терапії пропонує сучасна медицина? Наскільки небезпечним є ураження передміхурової залози?

Загальна інформація про захворювання

Які причини простатиту у чоловіків? Ознаки та симптоми, ускладнення та терапія - важливі відомості, які потрібно вивчити. Але для початку слід розглянути загальну інформацію.

Простатит - захворювання, яке супроводжується запаленням тканин передміхурової залози. Як відомо, це непарний маленький орган, розташований під сечовим міхуром - він фактично охоплює сечовивідний канал. Простата виробляє секрет, який входить до складу сперми.

Як свідчить статистика, найчастіше захворювання вражає людей у віці 25-50 років. Приблизно 50-85% пацієнтів у віці 50 років і старше хоча б раз в житті стикалися з тією чи іншою формою запалення передміхурової залози.

Як можна побачити, це дуже поширений недуга. Саме тому чоловіки шукають додаткову інформацію. Як дізнатися, що в тебе простатит? На які симптоми потрібно звертати увагу? Чи існують ефективні методи лікування?

Причини розвитку простатиту. Сприятливі фактори

Активність патогенних мікроорганізмів - причина розвитку простатиту

Багато чоловіків цікавляться питаннями про те, якими є перші ознаки простатиту. Симптоми і лікування, можливі ускладнення і особливості діагностики - це дуже важливі відомості. Але для початку варто розглянути причини розвитку запального процесу.

Причиною запального процесу є активність патогенних мікроорганізмів. Інфекція може бути специфічною. Наприклад, простатит виступає наслідком венеричного захворювання. Якщо ж мова йде про неспецифічному запаленні, то причиною є активність стафілококів, стрептококів, кишкової палички. Іноді простатит розвивається на тлі герпесу. Зрозуміло, існують фактори ризику, вплив яких може спровокувати запуск запального процесу.

 • Для початку варто відзначити, що недуга може розвиватися на тлі інших інфекційних захворювань аж до застуди.
 • До факторів ризику відносять нерегулярне статеве життя. Наприклад, безладні зв'язки підвищують ймовірність інфікування організму. Шкідливим є і тривале утримання. В ідеальному варіанті статеве життя повинна бути регулярної, бажано з одним і тим же партнером.
 • Простатит нерідко розвивається на тлі застійних процесів в області малого тазу. До факторів ризику відносять сидячу роботу, малорухливий спосіб життя.
 • Запустити розвиток запального процесу може і переохолодження (як загальне, так і локальне).
 • До факторів ризику відносяться хронічні запори та інші порушення з боку травного тракту.
 • Запальний процес може бути результатом уретрального рефлюксу, який супроводжується зворотним струмом сечі і її занедбаністю в статеві протоки. Подібне порушення часто пов'язано із запальними захворюваннями уретри або неправильної катетеризацією сечового міхура.
 • Потенційно небезпечним є і зміна гормонального фону, особливо якщо мова йде про зниження рівня чоловічих статевих гормонів. До речі, саме тому з простатитом частіше стикаються зрілі і літні чоловіки.
 • До факторів ризику можна віднести постійні стреси і нервове перенапруження, похибки в дієті (зокрема, надлишок гострої їжі), зловживання алкоголем. При наявності передумов ці фактори можуть спровокувати розвиток запального процесу або загострення хронічної форми простатиту.

Лікар повинен знати не тільки про те, як визначити простатит у чоловіків. Дуже важливо з'ясувати, що саме спровокувало розвиток недуги.

Простатит у чоловіків: як розпізнати? Опис основних симптомів

Біль в області промежини при простатиті

Ми вже ознайомилися з основними причинами розвитку запального процесу. Але багато чоловіків цікавляться питаннями про те, як визначити простатит самостійно. Насправді це неможливо, адже для підтвердження діагнозу потрібні аналізи і обстеження. Але запідозрити недугу можна, помітивши досить характерні ознаки.

 • Як проявляється простатит у чоловіків? Симптоми захворювання - це різні порушення сечовипускання. Пацієнти скаржаться на часті позиви. При цьому добовий обсяг сечі не збільшується. Позиви з'являються ще до того, як сечовий міхур наповниться.
 • Збільшена передміхурова залоза здавлює сечовивідний канал, в результаті чого струмінь сечі стає слабкою, часто переривається. Іноді для того, щоб випорожнитися, чоловікові доводиться прикладати зусилля, напружувати черевні м'язи.
 • Позиви до сечовипускання частішають і в нічний час - чоловік часом прокидається по кілька разів (а то і десятків разів) за ніч, що позначається на якості відпочинку.
 • Нерідко процес сечовипускання супроводжується неприємними відчуттями, а часом і сильними, ріжучими болями.
 • Якщо мова йде про гостре запалення (особливо якщо воно супроводжується скупченням гнійних мас), то можливе підвищення температури тіла до 37-39 градусів.
 • Пацієнти скаржаться на біль в області промежини, яка посилюється під час фізичної активності, статевого акту, дефекації. Іноді біль дуже різка, практично нестерпний.
 • Іноді в сечі містяться домішки крові. Це небезпечний симптом, який не можна залишати без уваги. Гематурія може свідчити про розрив абсцесу, розвитку сечокам'яної хвороби, злоякісної формі гіперплазії.
 • З'являються і проблеми з ерекцією, хоча це відбувається далеко не у всіх випадках (особливо якщо мова йде про гострій формі запального процесу).

Саме такими є основні ознаки простатиту у чоловіків. Ігнорувати їх не можна ні в якому разі - обов'язково вирушайте до лікаря при появі перших же порушень.

Особливості хронічного запалення

Симптом простатиту у чоловіка - розвиток еректильної дисфункції

Ви вже ознайомилися з основними ознаками простатиту у чоловіків (як дізнатися, чи є недуга у людини, буде розглянуто нижче). Як свідчить статистика, гостра форма недуги при відсутності своєчасної терапії іноді переходить у хронічний простатит. Іноді хронічна форма запалення є первинною - перші її етапи протікають з прихованою симптоматикою. У більшості випадків дана різновид недуги є результатом застійних процесів в області малого тазу.

Симптоми недуги залишаються тими ж. Пацієнти скаржаться на болі в промежині, проблеми з сечовипусканням. Іноді з'являються виділення з уретри під час дефекації. Чоловіки нерідко стикаються з проблемами в статевому житті - можливий розвиток еректильної дисфункції, поява неприємних відчуття під час сексу і в процесі сім'явиверження. Зрідка хронічний простатит веде до повної імпотенції. Дану форму недуги набагато складніше діагностувати і лікувати.

До яких ускладнень може призвести захворювання?

Чоловік зіткнувся з ускладненнями простатиту

Ви вже знаєте про те, на які симптоми потрібно звертати увагу і як визначити захворювання. Простатит - небезпечне захворювання, ігнорувати яке не варто ні в якому разі. Існує ймовірність появи вельми небезпечних ускладнень.

Гострий запальний процес нерідко супроводжується нагноєнням залози і утворенням абсцесу. Збільшена простата віджимає сечовивідний канал, що може привести до гострої затримки сечі. Крім того, абсцес може розкритися самостійно, в результаті чого гнійні маси потрапляють в органи сечовидільної системи або кишечник.

Хронічний простатит не менш небезпечний, адже веде до поступового заміщення залізистих тканин сполучними, утворення рубців і конкрементів. Хронічне запалення позначається на потенції, викликає проблеми з ерекцією. Крім того, уражена залоза не може виробляти якісний секрет для підтримки життєдіяльності сперматозоїдів, що призводить до проблем з зачаттям, а іноді і безпліддя.

Як виявити простатит у чоловіків? Перелік діагностичних заходів

Чоловік з простатитом проходить діагностику захворювання

При спостереженні у себе вищеописаних симптомів потрібно звернутися до фахівця. Як діагностувати простатит? В даному випадку широко застосовуються найрізноманітніші процедури.

 • Для початку лікар збирає інформацію про симптоми, що турбують пацієнтів, наявності тих чи інших захворювань, способі життя.
 • Дослідити потрібно і саму залозу. Як проходить перевірка простати у чоловіків? Пальпація здійснюється ректальним шляхом. Під час процедури лікар може відзначити збільшення передміхурової залози, зміна її структури. Якщо мова йде про запальний процес, то пальпація часто супроводжується дуже неприємними, хворобливими відчуттями.
 • Під час ректального обстеження на аналіз часто беруть зразки секрету простати. Якщо в ній містяться бактеріальні мікроорганізми, а кислотність середовища підвищена, то це свідчить про наявність запального процесу і активації тієї чи іншої інфекції.
 • Обов'язковою є мазок з уретри. Процедура ця малоприємна, але вельми інформативна. Зразки відправляють на ПЛР-діагностику і бактеріальний посів. Дослідження допомагає виявити і ідентифікувати інфекційні захворювання, в тому числі і венеричні.
 • Проводиться загальний аналіз сечі і крові - це дозволяє підтвердити наявність запального процесу в організмі.
 • У схему діагностики включають і цистоскопію. За допомогою спеціального обладнання лікар оглядає уретральний канал і сечовий міхур зсередини. Це дає можливість виявити ті чи інші захворювання органів сечовидільної системи.
 • Обов'язковою є і урофлоуметрия. Процедура дозволяє визначити швидкість струму сечі. Це важливо при діагностиці простатиту і гіперплазії.
 • Як визначити простатит у чоловіків? Обов'язковою є УЗД передміхурової залози. Це проста, доступна і безболісна процедура, яка дає можливість оглянути залозу, визначити її розміри і форму, виявити наявні конкременти і т. Д.
 • Іноді (якщо точний діагноз так і не вдалося встановити) пацієнта направляють на магнітно-резонансну томографію.

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування простатиту

Ви вже знаєте про те, як визначити простатит у чоловіків. Після ретельної діагностики лікар обов'язково складе схему лікування - вона індивідуальна в кожному випадку, так як залежить від причини розвитку недуги, особливостей перебігу та т. Д.

Госпіталізація показана лише в разі сильної інтоксикації і підозрі на освіту абсцесу. У всіх інших випадках лікування проводиться амбулаторно.

Оскільки запальний процес пов'язаний з активністю бактеріальних мікроорганізмів, то в схему терапії обов'язково включають антибіотики. Проводиться і симптоматичне лікування - пацієнтам призначають протизапальні, знеболюючі, жарознижуючі препарати. Якщо має місце абсцес, то проводиться процедура по його розкриттю.

Ви вже знаєте про те, які основні симптоми простатиту у чоловіків. І перші ознаки - вагомий привід негайно звернутися до лікаря. Справа в тому, що гостра форма запалення дуже швидко переходить в хронічну. Симптоматика стає менш вираженою, але в тканинах залози відбуваються незворотні зміни, виправити які вже неможливо.

фізіотерапевтичні процедури

Фізіотерапія необхідна при хронічній формі недуги - це єдиний спосіб зупинити хворобу. Природно, пацієнти приймають антибактеріальні препарати, причому курси лікування досить тривалі (часом 2-3 місяці).

Обов'язковою є масаж простати (він протипоказаний в період гострого запалення). Під час процедури вдається нормалізувати відтік секрету простати, а також поліпшити мікроциркуляцію крові (відповідно, і харчування тканин).

Пацієнтів відправляють на сеанси лазерної та ультразвукової терапії. Іноді проводяться теплі мікроклізми із спеціальними лікарськими розчинами. У схему лікування включаються і імуномодулюючі препарати.

Дієта при простатиті

Ви вже знаєте про симптоми і лікування простатиту. Ознаки у чоловіків можуть бути різними, так само як і складені схеми терапії. Але в будь-якому випадку лікування має бути доповнене відповідною дієтою.

 • Основою раціону повинні стати овочі та фрукти, салати, заправлені оливковою олією, горіхи, сухофрукти.
 • Дозволено вживати супи, бульйони, нежирні сорти м'яса і риби, але виключно в відварному або запеченому вигляді. Будуть корисні різні каші.
 • А ось від жирного м'яса, яєць, борошняних виробів, вершкового масла доведеться на якийсь час відмовитися. Справа в тому, що регулярне вживання подібних продуктів підвищує рівень холестерину, який відкладається на стінках судин, погіршуючи циркуляцію крові в передміхуровій залозі.
 • Протипоказані гострі страви і спеції, соління, консервації, напівфабрикати, занадто солоні продукти, копченості. Подібна їжа подразнює стінки кишечника і утримує в організмі воду.
 • Від спиртних напоїв потрібно відмовитися. Важливо пити достатньо рідини. Корисними будуть свіжі соки. Але у вечірній час кількість вживаної води варто обмежити - це зменшить кількість нічних походів в туалет.

Погодьтеся, ця дієта не передбачає занадто строгих обмежень в харчуванні. Але, дотримуючись подібний раціон, можна дійсно прискорити процес одужання, поліпшити роботу травного тракту, зміцнити імунну систему.

Простатит і статева активність

Передміхурова залоза

Ви вже знаєте про те, як дізнатися, чи є простатит у чоловіка. Але багато пацієнтів цікавляться питаннями про те, чи можна підтримувати статеву активність під час лікування.

Відразу ж варто відзначити, що регулярне статеве життя безпосередньо впливає на стан і функціонування передміхурової залози. Потенційно небезпечними є як дуже часті, безладні зв'язки, так і періоди тривалого утримання.

Але якщо запальний процес вже має місце, то від сексуальної активності на час варто відмовитися. Безумовно, простатит є суто чоловічим захворюванням і в більшості випадків пов'язаний з активністю неспецифічних мікроорганізмів, тому передаватися під час статевого акту не може. Проте в спермі чоловіки містяться різні продукти запального процесу, які негативно впливають на функціонування органів жіночої репродуктивної системи. Краще дочекатися повного одужання і лише потім знову вступати в статеві стосунки.

Профілактика: як запобігти розвитку недуги?

Ми вже розібралися з інформацією про те, які функції виконує простата у чоловіків, як дізнатися чи є запалення органу? Недуга при несвоєчасній діагностиці і занадто пізно почате лікування може привести до розвитку величезної кількості неприємних ускладнень. Саме тому набагато простіше спробувати запобігти розвитку хвороби.

Ліки, яке захистило б від запалення передміхурову залозу, не існує. Проте дотримання деяких рекомендацій допоможе значно знизити ризик розвитку недуги.

 • Лікарі рекомендують ретельно стежити за особистою гігієною, відмовитися від носіння занадто тісної білизни з синтетики.
 • Пам'ятайте, що простатит може бути спровокований венеричними інфекціями. Тому варто відмовитися від безладних статевих зв'язків і користуватися презервативами.
 • Важливу роль відіграє й харчування. Разом з їжею організм повинен отримувати достатню кількість поживних речовин, клітковини, мінералів і вітамінів.
 • Фізична активність (заняття в тренажерному залі, активні види відпочинку, щоденні пробіжки або прогулянки) перешкоджає застою крові в органах малого таза, що також знижує ймовірність розвитку запального процесу.
 • Лікарі рекомендують відмовитися від алкоголю, куріння та інших шкідливих звичок.
 • Дуже важливо зміцнювати імунну систему. У цьому допоможе загартовування, профілактичний прийом вітамінних комплексів.
 • Варто знизити загальний рівень стресу і навчитися справлятися з несприятливими ситуаціями. Пам'ятайте, що нервова напруга безпосередньо позначається на гормональному фоні і нерідко призводить до зниження активності імунної системи і розвитку тих чи інших захворювань.

Чоловіки старше 40 років зобов'язані щорічно проходити обстеження - тільки це може гарантувати своєчасну діагностику простатиту. Як визначити захворювання, як скласти схему терапії, як попередити розвиток ускладнень - про це знає лише лікар. Не варто ігнорувати проблему і тим більше намагатися впоратися з нею самостійно.